دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان

5:37:35 AM 1399 / 05 / 22
 

 

                       سایت های مفید

 
 
 
 
 
 
   
 
مسئول کتابخانه: زهرا بتولی
 
 معرفی:
 
کتابخانه دانشکده بهداشت در سال 1384 با 500 جلد کتاب در ساختمان شماره دو دانشکده بهداشت آغاز به کار نمود. به علت کمبود منابع مورد نیاز و پاسخگو نبودن منابع کتابخانه به نیاز دانشجویان و اعضاء هیات علمی ، حدود 1500 جلد کتاب مرتبط با رشته های بهداشت از کتابخانه مرکزی به کتابخانه دانشکده بهداشت انتقال داده شد. با افزایش تعداد مراجعین و کمبود فضا برای نگهداری کتابهای مورد نیاز و ارائه خدمات به مراجعین، در فروردین 1386 کتابخانه دانشکده بهداشت با ادغام در کتابخانه دانشکده پیراپزشکی به ساختمان جدید منتقل گردید. در حال حاضر کتابخانه دانشکده بهداشت و پیراپزشکی در مساحتی بالغ بر 320 متر مربع در طبقه دوم ساختمان دانشکده بهداشت و پیراپزشکی ، به دانشجویان رشته های بهداشت و پیراپزشکی خدمات ارائه می دهد. 

  بخشها و خدمات کتابخانه:

بخش مخزن و امانت کتاب:
در حال حاضر در این بخش 11140جلد کتاب فارسی ولاتین و140عنوان سی دی نگهداری می شود. کتابهای موجود در مخزن کتابخانه بر اساس روش N.L.M (کتابهای پزشکی) و L.C (کتابهای غیر پزشکی )می باشد. مخزن کتابخانه بصورت قفسه باز می باشد. بدین معنی که مراجعه کنندگان می توانند وارد مخزن شوند و کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنند برای آگاهی از محل دقیق کتاب و یافتن سریع تر آن مراجعه کنندگان می توانند از کامپیوتری که مخصوص سرچ یا جستجو است کمک بگیرند.
در مرحله اول مراجعه کنندگان می توانند با استفاده از جستجوی کامپیوتری بدانند که آیا کتاب مورد نظر آنان جزء منابع خریداری شده برای کتابخانه هست یا خیر ؟ و چنانچه کتاب برای کتابخانه خریداری شده است آیا در حال حاضر در کتابخانه موجود می باشد ویا در امانت است ، همچنین مراجعه کنندگان می توانند از محل دقیق نگهداری کتابها در قفسه (شماره رده بندی ) آگاه شوند و چنانچه کتاب در امانت باشد ، تاریخ بازگشت کتاب را بدانند .
نحوه استفاده از کامپیوتر برای جستجوی منابع کار چندان مشکلی نیست و دانشجویان با کمی تامل و با کمک کتابدار می توانند این عمل را انجام دهند.
بعد از انتخاب کتاب باید کتاب را تحویل کتابدار بخش امانت بدهند.برای دریافت کتاب همراه داشتن کارت عضویت الزامی است و هر فرد باید شخصا برای امانت کتاب مراجعه نماید. دانشجویان حداکثر مجاز به دریافت 3 منبع اطلاعاتی (کتاب و سی دی ) بمدت 10 روز می باشند.چنانچه دانشجویان متقاضی تعداد نسخه های بیشتری از کتاب باشند می توانند با در دست داشتن کارت عضویت و یا کارت دانشجویی بطور موقت در سالن مطالعه از کتابها استفاه نمایند.
دانشجویان محترم موظف هستند نسبت به بازگشت و یا تمدید کتاب در زمان تعین شده اقدام نمایند چنانچه کتاب مذکور از طرف اعضاء دیگر کتابخانه مورد درخواست نباشد (رزرونشده باشد) و از زمان بازگشت کتاب به کتابخانه نگذشته باشد(کتاب تاخیر نداشته باشد) بمدت 10 روز دیگر قابل تمدید خواهد بود.
چنانچه دانشجویان محترم در تحویل کتابهای خود در موعد مقرر به کتابخانه سهل انگاری نمایند و در زمان تعیین شده نسبت به بازگشت و یا تمدید کتاب اقدام ننمایند بمدت دو برابر زمان تاخیر از دریافت کتاب محروم خواهند شد (کارت عضویت آنان بایگاهی خواهد شد)اگر فرد مذکور چندین بار در تحویل کتابهای امانتی خود به کتابخانه سهل انگاری نماید کارت عضویت سوراخ می گرددو چنانچه کارت عضویت سه مرتبه سوراخ شود حق عضویت آنان بطور دائمی از کتابخانه مرکزی باطل خواهد شد.
کتابهای مرجع (فرهنگها ،دایره المعارفها ،لغت نامه ها و ...) امانت داده نمی شوند
کتابهای رفرنس (کتابهایی که با علامت R مشخص شده اند) فقط یک شب امانت داده می شونداین کتابها در بعدازظهر امانت داده می شوند ودر اولین ساعات صبح روز بعد باید به کتابخانه بازگردانده شوند. چنانچه مراجعین در بازگرداندن کتابهای رفرنس و کتابهای رزروی تاخیر داشته باشند کارت عضویت آنا ن بنابر صلاحدید کتابدار مسئول بخش امانت بمدت 3برابر زمان تاخیر و یا بیشتر بایگانی خواهد شد.
 
 
بخش مجموعه سازی:
وظیفه انتخاب ، سفارش ، تهیه و ثبت کلیه منابع کتابخانه به عهده این بخش می باشد.در نتیجه با گرفتن نیازهای اطلاعاتی دانشجویان و اعضا هیات علمی سعی میشود منابع مورد درخواست از طریق خرید از کتابفروشیها ، نمایشگاهها و ... تهیه گردد.
بخش فهرستنویسی:
فهرستنویسی کتب فارسی و لاتین از جمله فعالیتهای این بخش می باشد . همانطور که قبلا ذکر شد کتابهای پزشکی بر اساس نظام رده بندی N.L.M و کتابهای غیر پزشکی بر اساس نظام رده بندی L.C فهرستنویسی می شود. ضمنا کتابخانه ازنرم افزار جامع کتابخانه ای پارس آذرخش استفاده می کند در نتیجه بعد از فهرستنویسی، اطلاعات فهرستنویسی کتب به این پایگاه وارد می شود.
بخش آماده سازی:
مهرزدن ، الصاق عطف و جیب کتاب و ببرگه آرایی از وضایف این بخش می باشد.
بخش نشریات:
در حال حاضر 45عنوان مجله فارسی موجود می باشد که بر اساس مقررات هر دانشجو می تواند 3عنوان مجله برای یک مدت مشخص به امانت ببرد و 14عنوان مجله لاتین که اساتید و دانشجویان جهت زیراکس از مقالات می توانند استفاده نمایند.


 
تعداد 4 روزنامه در این بخش نگهداری میشود. در ضمن پروژه های دانشجویان رشته های بهداشت و پایان نامه ها ی دانشجویان رشته مدارک پزشکی نیز در این بخش نگهداری می شود. تهیه فهرست نشریات رسیده به کتابخانه و وارد کردن به کاردکس ، راهنمای مراجعین در یافتن مجلات مورد نیاز ، گرفتن نشریات لاتین از کتابخانه مرکزی ، پیگیری اشتراک و اعلام وصول نشریات فارسی از جمله فعالیتهای این بخش می باشد.
 

  
· بخش پایگاه عرضه اطلاعات

در کتابخانه دانشکده، پایگاه عرضه اطلاعات شامل 7 دستگاه کامپیوتر می باشد که اولویت استفاده ار منابع علمی و پایگاههای مورد اشتراک دانشگاه برای آن لحاظ گردیده است. زمان استفاده از کامپیوتر برای مراجعه کنند گان 30 دقیقه می باشد که شخص ابتدا باید با ارائه کارت عضویت و ثبت در دفتر به استفاده بپردازد.

دانشگاه با خرید بانکهای معتبر اطلاعاتی بصورت Online امکان دسترسی مناسبی جهت امور پژوهشی و آموزشی برای دانشجویان فراهم آورده است. یکی از مهمترین خدمات دانشگاه امکان دسترسی به کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی ایران می باشد:

· کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی ایران و دسترسی به جدیدترین منابع علمی پزشکی دنیا:

دسترسی به جدیدترین منابع علمی پزشکی دنیا شامل بانکهای اطلاعاتی، ژورنالهای الکترونیکی، کتابهای الکترونیکی، کتب مرجع پزشکی، ژورنالهای کلینیکس، سیستم های هوشمند تشخیص پزشکی، آموزش مداوم پزشکی (CME)، بانک اطلاعاتی تصاویر پزشکی، اطلسهای پزشکی، مهارتها و رویه های پزشکی، پروتکل های پزشکی، اطلاعات دارویی از طریق کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی فراهم گردیده است.

دانشجویان و اعضا هیئت علمی ، جهت استفاده بدون محدودیت از این منابع در داخل و خارج از دانشگاه، جهت ثبت نام و اخذ شناسه کاربری و کلمه عبور ، به آدرس http://www. inlm. org مراجعه و با ورود به قسمت Register و تکمیل فرم مربوطه اقدام به ثبت نام و اخذ شناسه کاربری می نمایند.

 
 
 
سالن مطالعه:
هم اکنون کتابخانه دارای دو سالن مطالعه مجزای خواهران و براداران می باشد . ظرفیت سالن مطالعه خانمها60 و آقایان 80 نفرمی باشد.

 

 

تاریخ آخرین ویرایش: مرداد 96

 

 

   

جشنواره پرتال

 امور پایان نامه ها

        آئین نامه و دستورالعمل ها
          فرم های پایان نامه
        فرایند پایان نامه    
        پایان نامه های دفاع شده
        موضوعات تصویب شده
        تماس

 طرح های تحقیقاتی

        آئین نامه و دستورالعمل ها
        فرم های طرح تحقیقاتی
        فرایند طرح تحقیقاتی
       تسویه حساب طرح تحقیقاتی

علم سنجی

دستاورد پژوهشی یک سال اخیر