دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان

4:23:20 AM 1401 / 04 / 08
 


کارگاه ها و دوره های آموزشی دفتر مطالعات و توسعه آموزش EDO دانشکده بهداشت

 عنوان کارگاه: اولین کارگاه قابلیت­های شبکه­های اجتماعی تحقیقاتی جهت توانمندسازی پژوهشگران

مدرس کارگاه: خانم زهرا بتولی

تاریخ برگزاری: 16/11/1391

مکان کارگاه: آمفی تئاتر دانشکده بهداشت

گزارش کارگاه:

در این کارگاه ضمن اشاره به فن آوری های مرتبط با «وب 2» و «علم 2» ، به نقش شبکه های اجتماعی در توانمندسازی پژوهشگران نیز اشاره شد. «علم 2»، حکایت از مزایای همکاری بین دانشمندان، اغلب به شکل دیجیتالی و با استفاده از شبکه کامپیوتر و اینترنت دارد. شبکه ­های اجتماعی به عنوان یکی از فناوری های «وب 2» ، می­توانند بهترین انتخاب به عنوان ابزاری جهت کارهای تیمی تحقیقاتی روی مسائل و علائق مشترک و توانا­ ساختن جهت اشتراک­ گذاری نتایج، تجارب و فرضیه­ها باشند. ایجاد چنین شبکه­ های قدرتمندی در محیط آکادمیک و ایجاد زنجیره علمی اکادمیک میان پژوهشگران می­تواند بسیار در این مشارکت علمی-اجتماعی موثر باشد.

شماری از شبکه ­های ­اجتماعی، در سال­های اخیر ظهور پیدا کرده­اند که برای محققان، اختیاراتی جهت ساخت شبکه ­های تخصصی خود، فراهم می آورند. خدمات شبکه­ های اجتماعی تحقیقاتی، خدمات آنلاینی هستند که تمرکز آنها حمایت از فعالیت ­های پژوهش­ محور آنلاین و به همان میزان ساخت شبکه های اجتماعی برای محققان است. عضویت محققان در شبکه­ های اجتماعی تحقیقاتی و بارگذاری مقالات پژوهشی در این شبکه ­ها، می تواند زمینه انتشار و اشتراک دانش و همچنین همکاری­ های علمی، بالا رفتن تعداد ارجاعات به تولیدات پژوهشی ، ارتقاء رتبه علمی ، نمایش توان و اقتدار علمی، بالا رفتن ضریب دسترسی به مقالات از طریق موتورهای جستجوگر را به همراه داشته باشد.

در ادامه مهمترین شبکه های اجتماعی علمی-تحقیقاتی همچون  ResearchGateو قابلیت های این شبکه ها در انجام امور پژوهشی معرفی گردید.