دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان

4:53:55 AM 1400 / 06 / 31
 
اخبار دانشکده

ساخت مجموعه فیلم مستندکژدم با نظارت و مشاوره علمی یکی از اساتید دانشگاه

بیش از سه دهه مطالعات و پژوهش های دکتر روح اله دهقانی قهنویه استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی کاشان در باره کژدم ها دستمایه خلق مجموعه مستندی با عنوان کژدم شده است. این مجموعه علمی- آموزشی چهار قسمتی که زمان کلی آن بالغ بر یکصد و شصت دقیقه می باشد روایتگر زندگی این موجودات از چهارصد و سی میلیون سال پیش تا عصر حاضر است. کژدم در طول حیات خود فراز و نشیب های فراوانی را تجربه کردند اما آنچه که حائز اهمیت است برخورد انسانها در دوران مختلف با این بندپایان است. این بند پایان گاه بعنوان موجوداتی ستودنی و گاهی نیز نشانه بد سرشتی و نشان  اهریمن معرفی شده اند. ولی  این جانوران بر خلاف این  اندیشه های نادرست انسانی  مانند بقیه موجودات فقط زندگی می کنند و در مقایسه با سایر جانداران  آزار کمتری دارند.

داشتن نگاهی کاملاً احساسی و فاقد شناخت علمی در عموم مردم نسبت به موجودات زهرآگین از جمله کژدم ها، موجب شده تا این جانوران مورد بی مهری جوامع انسانی قرار گیرند و در مواقعی نیز خشم و تنفر بدون منطق صدمات جدی و غیر قابل جبران بر جمعیت این موجودات وارد کرده است. با این وصف، همسویی جامعه ی علمی با ظرفیت قدرتمند رسانه های دیداری، شنیداری و فضای مجازی کمک قابل توجهی به آگاهی بخشی در متن جوامع انسانی خواهد داشت و بطور حتم  افکار عمومی را نسبت به مواهب طبیعی پیرامون خود آگاه تر می نماید.  مجموعه مستند کژدم، نمونه ای از تعامل جامعه ی علمی با ظرفیت رسانه برای نمایش شیوه زیست و تاثیر زیست محیطی کژدم ها می باشد. گزینش مطالب دقیق علمی و بیان آنها با زبان ساده و قابل  فهم برای عموم مخاطبین به گونه ای طراحی شده است که آنها پس تماشای این مجموعه چهار قسمتی با دنیای شگفت و اسرار آمیز کژدم‌ها آشنا می شوند. به عبارت روشنتر، این مجموعه با روایت هنرمندانه ، تلاش دارد  دانش و آگاهی را جایگزین جهل و نگاه احساسی نماید و با تغییر دیدگاه موجب تغییر رفتار با این موجودات شود.

آقای امرالله محمودی به عنوان تهیه کننده و کارگردان مجموعه مستند کژدم کوشیده است با تکیه بر پشتوانه و خزانه ی علمی دکتر دهقانی نگاهی جامع و دقیق به زندگی این موجود داشته باشد. در این سری مستند نحوه زندگی ، زاد و ولد ، تغذیه، و سایر خصوصیات زیستی آنان  و همچنین دیدگاه های جوامع  انسانی از گذشته های دور تا کنون و همچنین کاربردهای درمانی زهر آنان مورد توجه قرار گرفته است. نوع نگاه کارگردان که متاثر از پژوهش های دقیق علمی است موجب شده تا مخاطبین عام و خاص هریک به فراخور ظرفیت علمی و آگاهی عمومی خود، شناختی نسبت به کژدم ها پیدا کنند. در این مجموعه چهار قسمتی زندگی کژدم ها از زوایای گوناگون زیستی به تصویر کشیده شده است و نوع نگرش آدمی نسبت به این جانوران مورد کنکاش قرار گرفته است. در این مجموعه که در چند استان ایران  فیلمبرداری شده ، موضوع کژدم زدگی و مسائل پزشکی دارای اهمیتی خاص می باشد و موضوع تاثیر زیست محیطی این بندپایان در این اثر هنری، کاملاً برجسته شده است.

در چند سال اخیر موضوع سم گیری از کژدم ها برای تهیه دارو به خصوص داروهای ضد سرطان به موضوع داغ رسانه ای بدل است و بخشی از این مجموعه مستند گویای این مطلب است که در پس این تبلیغات اغوا کننده چه فجایع زیست محیطی رخ می دهد که آثار آن ممکن است  سلامت و امنیت غذائی  ایرانیان را در  معرض خطر قرار دهد.

پژوهش مجموعه مستند کژدم با حمایت بی دریغ دکتر روح الله دهقانی از اسفند ماه سال هزاروسیصد نود و شش شروع شده و مراحل فیلمبرداری و تدوین این اثر در خرداد ماه نود و هشت پایان یافته است. پژوهشگران این مجموعه سرکار خانم کبرا  تاجی و آقای امرالله محمودی به عنوان پژوهشگر و تهیه کننده  و کارگردان این کار ارزشمند را  به سرانجام رسانده اند . دکتر روح اله دهقانی استاد مشاور ، ناظر و راهنمای علمی این مستند بوده است. شرکت فیلم سازی سیما نگار قاب طلایی مجری طرح مستند کژدم است.

ساعت : 10:52 -  روز  : دو شنبه  - 24 /  4 / 1398 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :654

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: